Телефон Телефон: (063) 1791054 (096) 7135983 emailEmail: gabruka@mail.ru Переход на русский

Про «критичні дні»

Місячні для жінки – шанс очиститися як тілесно, так і духовно. Як ми зустрічаємо ці дні – зі страхом, з болем, з обридженням, чи з «повною бойовою готовністю», спокійно приймаючи їх. Варто задуматися і поспостерігати, як же виглядає наш особистий місячний календар, що не так з нашим організмом, як казала Масяня, «Ох уж ети женские цыклы!», і підкорегувати деякі моменти в особистій практиці асан. Дуже гарні практичні поради дає аюрведа, а кожна, яка практикує йогу, повинна була б ознайомитися з книжками Гіти Айєнгар.

Знаємо, що здорова жінка має цикл 28 днів плюс 4 дні менструації. Але це в ідеалі. Зазвичай місячні або довготривалі і сильні – внаслідок поганих думок і замикання власних емоцій, або навпаки, сухі й короткі, що пояснюють емоційною сухістю і небажанням дарувати любов і народжувати.

Отже,1-4-й день. Важливо влаштовувати дні відпочинку, харчування легке і відновлююче – монодієта (фрукти, овочі, молочне). День має супроводжуватися хорошим сном, приємною музикою, відвідуванням красивих місць. Дуже добре поберегтися від важкої розумової активності і виконання енергійної роботи. Навіть у співаків є так звані «декретні дні», коли вони не виступають на сцені.

Практика йоги:

Вся практика базується на тому, щоб не напружувати черевну порожнину. Зрозуміло, що коли наш організм виводить відходи у вигляді крові (до речі, у здорової жінки її виділяється плюс-мінус склянка за весь період), ми не робимо перевернутих асан, щоб дати можливість шлакам природним способом залишити тіло, а також ардхо мукха врікшасани, маюрасани, баланси на руках і стоячі (ноги в цей час потребують відпочинку). Що практикуємо (при бажанні з болстерами чи іншим підручним матеріалом):

Пози «супта» - супта свастікасана, супта бадха конасана, супта вірасана, матсьясана, супта падангуштасана. Як протилежні до них робимо «пашчіма пратани» або витягування вперед – ардхо мукха вірасана, ардхо мукха свастікасана, ардхо мукха бадха конасана, джану сіршасана, тріангмукха ікапада пашчімотанасана, ардха падма пашчімотанасана, марічіасана, ардхо мукха упавішта конасана, паршва упавішта конасана, пашчімотанасана.

При дисменореї (біль у животі, пітніння, крутить ноги) радять джана сіршасану, тріангмукху ікапада пашчімотанасану, пашчімотанасану, упавішта конасану.

Якщо є мігрені, добре витягуватися вперед, але вправи мають бути не тривалими, а короткими – ардхо мукха свастікасана, ардхо мукха вірасана. Для тих, кому легко робити стоячі, рекомендують такі вправи: утанасана, ардхо мукха шванасана, паршвотанасана, прасаріта падотанасана. Для любителів посидіти це може бути дандасана, свастікасана, вірасана, бадха конасана, упавішта конасана, гомукхасана, падмасана, сідхасана – пози для розвитку колін. Щоб розвинути плечі, підпашки, запʼястя, пальці, а також попередити артрит, підійдуть такі варіанти вправ: урдхва хастасана, урдхва бандха ангуліасана, пашчіма бадха хастасана, пашчіма намаскарасана та гомукхасана. Якщо в цей період болять коліна чи стопи, зʼявляється відчуття гарячих ніг – чудово зробити бхараваджасану І, ІІ, паршва вірасану, паршва дандасану, паршва свастікасану і паршва падмасану. З допоміжними засобами замість перевернутих радять виконувати віпаріта дандасану та сету бандха сарвангасану. Вони сприяють підвищенню жіночого гормону естрогену та підвищенню загальної активності.

5-12-й день. Кажуть, жінка в ці дні є сама собою. Що б вона не робила, їй все вдається – важливі справи, покупки, спілкування. Практика в такі дні дозволяє все – стоячі вправи, скручування, витягування, прогини, які дають баланс ендокринній системі.

12-19-й день. Період, коли відбувається овуляція і коли є пік жіночих гормонів в організмі. Кажуть, наш організм керує нашою поведінкою. Якщо ви готові до зачаття, важливо не робити прогинів, а натомість зробити акцент на перевернутих і витягуванні вперед або прогинах з підтримкою тазу. Під час овуляції у прогинах рекомендують не штовхати живіт вниз (витягуватись низом живота вгору). В дханурасані ноги добре тримати вище, так, щоб тазова частина не була опущена вниз (анус і промежина спрямовані вгору). Для тих, хто на перших термінах вагітності, добре робити перевернуті асани і нахили вперед.

На 17-20-й день у постовуляційний період може відчуватися слабкість, тіло стає жосткішим і більше пітніє. Варто ввести у практику сидячі асани – упавішта конасана, бадха конасана, вірасана, падмасана, маласана, супта падангуштасана ІІ, а також на розкриття тазу – ардха чандрасана, вірабадрасана ІІ, утхіта паршваконасана, утхіта хаста падангуштасана, і на прогини – віпаріта дандасана, ека пада віпаріта дандасана, ека пада раджа капотасана.

20-27-й день. Варто бути особливо уважною до себе. Період депресії та агресії, якщо вагітність не настала, «печалька» з приводу і без. За тиждень до початку місячних радять помазати нижню частину долонь і стоп йодом, попити йодактив, добре пити морквяний сік і жувати моркву, споживати природний вітамін С, зернові. Оскільки падає рівень цукру – хочеться солодкого тоннами – тому добре вживати природні солодощі – фрукти, мед.

Практика йоги в період місячних

Якщо є проблеми з травленням, за чотири дні перед місячними - джану сіршасана, пашчімотанасана, упавішта конасана. Якщо немає головних болів, тоді добре робити ширшасану і прогини з опорою. Прогини допомагають проти депресії та емоційної неврівноваженості.

При сильних кровотечах перед початком місячних варто робити стоячі – утхіта тріконасана, утхіта паршваконасана, ардха чандрасана, вірабадрасана ІІ. При аменореї (відсутності місячних) або затримках радять перевернуті і витягнення назад, що стимулює яйники і гіпофіз. Дисменорея – больові відчуття - утхіта хаста падангуштасана, супта падангуштасана, бадха конасана, упавішта конасана. При гіпоменореї, коли виділяється дуже мало крові – маласана і курмасана.

Під час виконання перевернутих вправ дехто спостерігає «пукання» вагіни – так виходить повітря й жінки не повинні стримувати цей процес чи якось комплексувати з цього приводу.

І взагалі, як пише Гіта Аєйенгар: «Знайте, що після менструації протягом перших 15 днів ваше тіло працює чудово. Воно само є вашим співробітником. Але протягом наступних 15 днів воно вже так не вміє домовлятися, і настає ваша черга налагоджувати контакт з власним тілом».

Адреса

Студія Анни Габрук
вул. Тарнавського 112, Львів, Львівська область.
Телефон: 380(063) 1791054 http://yoga-center.lviv.ua/
G+