Телефон Телефон: (063) 1791054 (096) 7135983 emailEmail: gabruka@mail.ru Переход на русский

Стан йоги або що ми знаємо про мозок

Ми всі добре знаємо про поняття розуму, інтелекту, тоді як про мудрість не відаємо майже нічого.

Наприклад, у фільмі «Людина дощу» головний герой має надзвичайні математичні здібності, але не контактує із зовнішнім оточенням і не володіє звичайною людською мудрістю. Нею вважають уміння глибоко і не поверхово дивитися на світ і вихоплювати потрібну інформацію. Серед звичайної кількості людей мудру людину відчувають на особливому рівні, і це не залежить від кількості отриманих університетських дипломів. Це, як порівнюють деякі науковці, яскраво видно на прикладі світу тварин – мудру собаку можна легко відрізнити від нерозумної. Як виявляється, це зовсім не залежить від розмірів сірої речовини. У ворони мозок типу примата має дуже високий рівень інтелекту при малесенькому мозку без кори, а в восьминога в кожному щупальці свій мозок, а інтелект теж як у примата.

Ми дивимося на світ так, як дозволяє нам наш мозок. І бачимо ми не очима, кажуть науковці, а мозком. Мозок можна порівняти з джазовим оркестром. І відрізняється він у кожної людини організацією нейронної мережі, а не лише грамами-кілограмами. Навчитися грати на своєму мозку – щоб наш оркестр звучав в унісон – справжнє питання для нас. Певний життєвий досвід і гени – те, що там закладене і ми не можемо їх змінити. Тому кажуть, що генієм можна тільки народитися.

Як не дивно, в мозок потрапляє все, що слухаємо, зʼїдаємо, бачимо, читаємо. І все погане, що туди входить – там і залишається. Кожен живе своєю реальністю, і те, що нам допомагає в цьому хаосі – мова. Вона служить своєрідним інтерфейсом між Всесвітом, людьми і мозком.

Навіщо мозку руки і ноги, якщо він такий пан? Людиною нас робить наш геном і мозок. Його на наукових підставах порівнюють лише з Всесвітом, бо кількість нейронних зв’язків (мислення) є більша, ніж кількість елементарних часток у Всесвіті. Як, наприклад, довести що ми реальні – ущипнути, а як хворій на шизофренію людині довести, що вона у видуманому світі галюцинацій?

Мозок свавільний – знає, якими ми маємо бути, має певні кліше, вміє сортувати все по поличках і є доволі самодостатнім. Як він живиться? 25% енергії витрачається саме на нього, в маленьких дітей – 50%. Це 30 Вт енергії – як маленька жарівка. Для штучного інтелекту натомість потрібно 180 мВт (андронний колайдер) енергії. Як при такій малій кількості енергії мозку вдається стільки всього робити, залишається на сьогодні питанням. Вільний вибір – те, що відрізняє людину від тварини, за який ми повинні відповідати. А крім того, ми ще й наділені свідомістю і мовою (це тема окремої статті).

Отож, знаючи правду про власний мозок, ми можемо ставати трошки мудрішими, розуміючи, як він влаштований, постійно досліджуючи його. Бо це процес, дуже близький до стану йоги, вміння бачити і передбачити, діяти, коли потрібно, і не діяти, коли цього не потрібно, робити правильний вибір, зливатися з Всесвітом і проявлятися разом з ним без страху і сумнівів.

За матеріалами програми «Повелитель интеллекта» та інтерв’ю з Тетяною Чернігівською, доктором біолог. наук, проф.

Адреса

Студія Анни Габрук
вул. Тарнавського 112, Львів, Львівська область.
Телефон: 380(063) 1791054 http://yoga-center.lviv.ua/
G+